Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An acidic solution of dichromate is electrolyzed for 8 minutes using 2A current. As per the following equation

Cr 2 O 7 2 +14 H + +6 e  2 Cr 3+ +7 H 2 O  .The amount of C r 3+   obtained was 0.104 g. The efficiency of the process (in %) is (Take: F=96000C  Atomic mass of Chromium=52)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 60.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Charge (Q)=It=2×8×60=960C 96096000=0.01F 
Question Image 

Theoretical mass of 
C r 3+ = 1 3 × 960 96000 ×52=0.173g   So, efficiency = W actual  W Theoritical  ×100= 0.104 0.173 ×100=60%    

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring