Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An aero plane flying horizontally 1 km above the ground is observed at an angle of 60. If after 10 seconds the elevation is observed to be 30,  find the uniform speed of the aeroplane.


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

415.68 km/hr.

b

315.1 km/hr.

c

550.68 km/hr.

d

640.68 km/hr. 

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Suppose observation point = O
Initial location of aero plane= C
Location after 10 seconds of aero plane= E
F:New DownloadQ.31.jpgTotal height =1 km.
AOC=60
AC=BD=1 km
BOD=30
In right angled triangle, ABC
tan60=BCAB
3=1AB
AB=13
In right angled triangle, ADE,
tan30=EDAD
13=1AD
AD=3
Now,
BD=AD-AB
=3-13
=3-13
BD=23
So, in 10 seconds 23km distance covered by aero plane.
Time
t=10 secs=103600
t=1360hrs
Speed,
s= Distance  Time 
s=231360
s=72033
s=240×1.732
s=415.68 km/hr
Correct option is 1.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring