Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An aeroplane is moving one kilometer high from west to east horizontally from a point on the ground due south the angle of elevation of the aeroplane is 60° and after 10 second the angle of elevation of the aeroplane is observed as 30°. Then the speed (in km/ hr) of the areoplane is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

485km/ hr

b

2403km/hr

c

523km/ hr

d

364km/ hr

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail
Question Image

from the diagramΔOCAcot60=x1x=13ΔODB,cot30=x+y1x+y=3
y=23
In 10 secdistance covered y=23km
In 3600sec distance covered
360010×23=2403km/hr
Speed of the plane = 2403km/hr

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring