Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An air bubble inside glass slab n = 1.5 appear from one side at 6 cm and from other side at 4 cm. Then the thickness of the glass slab is __cm

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

10

b

15

c

20

d

5

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given that
An air bubble inside the glass slab
Let the thickness of glass slab = T
Position of air bubble from  A =X
 

Question Image

It appears to be at 4 cm from A
we know μ=real depthapparant dept
32=x41
It appears to be at 6 cm from B
μ=real depthapparant dept
32=Tx62 From (1) & (2) x4=Tx6 6x=4T4x 10x=4T 5x=2T 
Substituting x=2T5 in eq (1)
32=2T20 30=2T T=15 cm The thickness of glass slab = 15 cm. 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring