Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An air plane, with 20 m wingspread is flying at 250 ms-1 parallel to the earth’s surface at a place where the horizontal component of earth’s magnetic field is 2×105T and angle of dip is 600.  The magnitude of the induced emf between the tips of the wings is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

210V

b

110V

c

15V

d

310V

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given data:

Length of the wing span l=20m

Earth’s magnetic field B=2×10-5T

Bv=BHtan600=23×10-5T

Velocity v=250m/s

E=Blv

E=23×10-5×250×20 =310V

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
An air plane, with 20 m wingspread is flying at 250 ms-1 parallel to the earth’s surface at a place where the horizontal component of earth’s magnetic field is 2×10−5T and angle of dip is 600.  The magnitude of the induced emf between the tips of the wings is