Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An aircraft with a wingspan of 40 m flies with a speed of 1080 kmph in the eastward direction at a constant altitude in the northern hemisphere, where the vertical component of earth's magnetic field is 1.75×10-5 T. Then the emf that develops between the tips of the wings is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.5 V

b

0.21 V

c

2.1 V

d

0.35 V

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

L= 40 m, v =1080b kmh-1 = 300 m / s  and B =1.75 x 10-5 T
 

\Rightarrow e = Bl\,v = 1.75 \times {10^{ - 5}} \times 40 \times 300 = 0.21\,V


 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring