Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An airplane flying horizontally 1km above the ground is observed at an elevation of 60°. If after 10secs the elevation is observed to be 30°. Then the uniform speed per hour the airplane is


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

203 km/h

b

2403 km/h

c

2563 km/h

d

2503 km/h  

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

It is given an airplane flying horizontally 1km above the ground is observed at an elevation of 60°.
According to the given data, the figure has been drawn below.
Question ImageIn AED,
tanθ= Perpendicular base  
AED=60°
tan60o=ADED    3=1ED   tan 60 ° = 3  
ED=13 Similarly, in BEC ,
BEC= 30°
tanθ= Perpendicular base  
 tan30°=BCEC   13 =1EC      tan 30 ° = 1 3  
EC=3 Distance travelled by airplane in 10 seconds
EC-ED
3-13
3-13
23 We know,  Speed=DistanceTime.
Here time is 10 sec, converting in hr we get
3600sec=1hr
10sec=103600hr
Substituting values in speed formula,
Speed=23103600
Speed=231360
Speed=2403 Therefore, speed is 2403 km/h.
So the correct option is 2.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring