Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An alcohol (A) on treatment with conc. H2SO4 gave an alkene (B). The compound (B), on reacting with Br2 water and subsequent dehydrobomination with NaNH2 produced a compound (C). The compound (C) with dil. H2SO4 in presence of HgSO4 gave a compound (D). The compound (D) can also be obtained by oxidation of A by acidified KMnO4 or from dry heating of calcium acetate. Calculate the mass of 0.1 mol of D in gms. Round off your answer to next nearest integer.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 6.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Reaction is,

  CaCH3COO2CH3COCH3+CaCO3

Here, D is Acetone CH3COCH3

In this,

Mass of the Carbon (C) = 12 g
Mass of the Hydrogen (H) = 1 g
Mass of the Oxygen (O) = 16 g

Molecular mass of the acetone,

= 12 + 1 × 3 + 12 + 16 + 12 + 1 × 3  = 12 + 3 + 12 + 16 + 12 + 3 =36 + 6 + 16 =58 g/mol

For 0.1 mol

Molecular mass =5.8 gm

In round figure, it is 6.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring