Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An alternating sinusoidal current of frequency  ω=1000s1 flows in the winding of a straight solenoid whose cross-sectional radius is equal to R = 6.0 cm. Find the ratio of peak values of electric and magnetic energies within the solenoid. If your answer is n×1015, find n=?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 5.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 Here I=Imcosωt, then the peak magnetic energy is 

Wm=12LIm2=12μ0n2Im2πR2d

Changing magnetic field induces an electric field which by Faraday's law is given by 

E2πr=ddtBdS=πr2μ0nImmωsinωt

E=12r0nImωsinωt

The associated peak electric energy is 

We=12ε0E2d3r=18ε0μ02n2Im2ω2sin2ωt×πR42d

 Hence WeWm=18ε0μ0(ωR)2=18ωRc2=5×1015

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring