Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An  alternating voltage Vt=220  sin 100TTt volts is applied to a purely resistive load of 50Ω   The time taken for the current to rise from half of the peak value in millisecond isx×1.1,  then  x=?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

As   Vt=220sin100TTt Vt=220  sinπt
So  1t=220/50 sin 100TTt  It=22050sin  100πt
l.e., l=lm= sin 100TTt I=Insin100πt
For  l=lm
t1=Π/2×1/100Π=1/200 sec, t1=π2×1100π=1200sec
And for  l=lm/2
lm/2=lmsin100TTt2Im/2=Imsin100πt2
Im/2=Imsin100πt2π/6=100πt2
t2=(1/600)Streq=(1/200)(1/600)=(2/600)=(1/300)S=3.3ms

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring