Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An aluminium wire having across sectional area of 4×106m2 carries a current of 5A. The drift speed of electrons in the wire is x×130μmsec1. The density of aluminum is 2.7gcm3. Assume that one conduction electron is supplied by each atom. Find the value of x.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Density of Aluminium, ρ=2700 kg/m3

In 1m3 volume, mass is 2700 kg.

Number of moles, n=mM=270027×10-3=105

Number of atoms, N=nNA=105×6.023×1023=6.023×1028

Electron density, n'=6.023×10281

vd=IneA=56.023×1028×1.6×10-19×4×10-6

vd=1.3×10-4m/s=130×10-6m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring