Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An amount of 0.01 mole of  SO2Cl2  is hydrolysed completely in sufficient water (no gas is allowed to escape out) and the solution is diluted to 200ml. Which of the following statement(s) is/are correct? (Ag =108)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The solution is 0.05 M in H2SO4 .

b

The solution is 0.1 M in HCl.

c

A volume of 20 ml of the solution exactly requires 20 ml of 0.2 M NaOH solution for complete neutralization.

d

When 100 ml of the solution is treated with excess of  AgNO3  solution, 1.435 g of AgCl will precipitate out

answer is A, B, C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 SO2Cl20.01mole+2H2OH2SO40.01mole+2HCl0.02mole
A)  [H2SO4]=0.01200×1000=0.05M
B)  [HCl]=0.02200×1000=0.1M
C)  20×0.051000×2+20×0.11000×1=V×0.21000×1
 VNaOH=20ml
D)  100×0.11000=w143.5WAgCl=1.435 g
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring