Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An antifreeze solution is prepared from 222.6 gram of ethylene glycol C2H6O2 and 200 gram of water. Calculate the molality of the solution. If the density of the solution is  1.072 g mL1, then what shall be the molarity of the solution?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

m = 17.95 M = 9.11

b

m = 10 M = 5

c

m = 23.3 M = 19

d

m =9.11 M =17.95

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Mass of the solute Molarity of the solution=number of moles of solutevolume of solution in litreC2H6O2=222.6 gram

Molar mass of C2H6O2=62 gram per mole

Number of moles of solute 222.6/62 = 3.59

Mass of solvent 200 g = 0.200 kg

Molality of the solution(m)  : number of moles/weight of solvent in kg 

m=3.59/0.2=17.95

Total mass of the solution : 222.6+200 = 422.6 gram

Volume of the solution = mass of solution/density of solution 

=422.6/1.072=394.2mL=0.3942L

=3.59/0.3942=9.11M

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring