Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An aqueous solution contains 0.10MH2Sand 0.20 M HCl.  If the equilibrium constants for the formation ofHS  from H2S is1.0×107 and that of S2from HSions is 1.2×1013then the concentration ofS2 ions in aqueous solution is:  (Assuming [H+] comes from strong acid only)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3×1020

b

6×1021

c

5×1019

d

5×108

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

[H2S]=0.10  M

[HCl]=0.20  M=[H+]=0.2  M

H2SH++HS+ K1=1.0×107

H2S+H++S2 K2=1.2×1013

H2S2H+S2

K=K1K2=[H+]2[S2][H2S]

Note: If equations are added equilibrium constants are multiplied

[S2]=1×107×1.2×1013×0.3[0.2]2=3×1020

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring