Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An aqueous solution of aniline of concentration 0.24M is prepared. What is concentration of
sodium hydroxide is needed in this solution so that anilinium ion concentration remains at 
 1×108 M?  (Kb for C6H5NH3+=2.4×105M)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

103 M

b

101 M

c

102 M

d

104 M

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

C6H5N+H2O C6H5NH3++OH1                 0                      01-α             α                      α

 Dissociation occurs in presence of NaOH and thus dissociation of   C6H5NH2 will suppress)
Kb=[C6H5NH3+][C6H5NH2]=108×[OH][0.24]Kb for C6H5NH2=KwKaforC6H5NH3+=10142.4×105[OH]=1014×0.242.4×105×108=0.01NaOH=102M

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring