Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An echo is returned in 6 seconds. What is the distance of the reflecting surface from the source?  [Speed of sound is 342 m/s]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1026 m

b

1006 m

c

1076 m

d

1016 m

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Given,

Speed of sound = 342 m/s

Time taken by the echo to return = 6 sec

In 6 seconds, sound has to travel twice the distance between the source and the reflecting surface. 

Distance traveled in 6 sec is

2d = speed x time

2d = 342 x 6

2d = 2052 m
Therefore, the distance of the reflecting surface from the source, d=20522
d=1026 m

The distance of the reflecting surface from the source is 1026m.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring