Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An electric appliance supplies 6000 J / min heat to the system. If the system delivers a power of 90W. How long it would take to increase the internal energy by 2.5 x 103 J?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.5×102s

b

4.1×101s

c

2.4×103s

d

2.5×101s

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Given, heat supplied to the system ΔQΔt=6000J/min=600060J/S=100J/S

Power delivered, P=ΔWΔt=90W increase in internal energy ΔU=2.5×103J 

From first law of thermodynamics, we have  ΔQ=ΔU+ΔW Or ΔQΔt=ΔUΔt+ΔWΔt 
Substituting the given values in Eq.(i), we get 100=2.5×103Δt+90

10=2.5×103Δt

Δt=2.5×10310Δt=2.5×102S

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring