Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An electric bulb of 500 W at 100 V is used in a circuit having a 200 V supply. Calculate the resistance R to be connected in series with the bulb, so that the power delivered by the bulb is 500 W.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5 Ω

b

20 Ω

c

30 Ω

d

10 Ω

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Given, power rating of bulb, PB = 500W

Voltage across bulb, VB = 100V

Supply voltage, VS = 200V

If a resistance R is attached in series with the bulb, then the voltage across resistance will be 100 V.

Now, current flowing in circuit when bulb delivers power of 500 W is given as

              PB=VBI  500=100×I  I=5A

Same amount of current will flow from the resistance as it is connected in series.

Using Ohm’s law,

             V=IR  100=5×R  R=20Ω

Thus, the resistance connected in series is 20Ω.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring