Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8

Q.

An electric bulb of 60W burns for 5 hours a day. The cost of electricity in a month of 30 days at 3 Rs per unit(Kilo watt hour-kWh ) is

see full answer

High-Paying Jobs That Even AI Can’t Replace — Through JEE/NEET

🎯 Hear from the experts why preparing for JEE/NEET today sets you up for future-proof, high-income careers tomorrow.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Rs 33

b

Rs 27

c

Rs 24

d

Rs 28

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Given:
Power = 60 Watt
Everyday use = 5 hours
Total Days = 30
Cost Of electricity per unit = Rs. 3
Total amount to be paid in 30 days.
The days can be calculated in total hours used in 30 days
Hence, Total hours = Days x Everyday Use=30×5=150 hours
Convert, 60 Watt into Kilowatt=601000kW
By Formula,

Energy consumed = Power(kW) x Time(hr)
U=601000×150
U = 9 kWh
Hence, the total unit used is 9.
By Formula,

Cost = Unit x Rs./Unit

Cost = 9 x 3
Cost = Rs. 27
Therefore, the amount to pay in 30 days is Rs. 27.

Watch 3-min video & get full concept clarity

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

score_test_img

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon