Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An electric bulb of volume 250cm3 was sealed off during manufacture at a pressure of 10-3mm of mercury at 27°C. Compute the number of air molecules contained in the bulb. Given that R=8.31 J / mol - K and NA=6.02×1023 per mol.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

8×1015

b

45×1015

c

95×1015

d

9×1015

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

p V=n R T 

  n=pVRT=(ρgh)VRT   =13.6×103(9.8)10-6250×10-68.31×300   =1.33×10-8    Number of molecules =(n)NA   =1.33×10-86.02×1023

=8×1015

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring