Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An electric circuit requires a total capacitance of 2µF across a potential of 1000 V . Large number of 1µF   capacitances are available each of which would breakdown if the potential is more than 350V . Then, the number of capacitors required to make the circuit is __________.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 18.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Here, capacitance of each capacitor,C=1μFVoltage rating of each.................capacitor  =350V
Supply voltage  = 1000 V 
Total capacitance 2µF
Let  capacitors of 1µF
Each be connected in series in a row and  such rows be connected in parallel as shown in the figure
.Question Image
each capacitor can withstand  350V
n=1000350=2.8
As n cannot be fraction, therefore n = 3
Capacitance of each row of 3 capacitors of 1µFeach in series is Cs=13μF
Total capacitance of m such rows in parallel =m3μF
m3μF=2μFor​ m=6
Total number of capacitors =n×m=3×6=18
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring