Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An electric dipole consists of two opposite charges each 0.05 μC separated by 30 mm. The dipole is
placed in an uniform external electric field of 106 NC-1. The maximum torque exerted by the field
on the dipole is 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

15 ×10-3 Nm

b

6 ×10-3 Nm

c

3 ×10-3 Nm

d

1.5 ×10-3 Nm

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,   q=0.05μC=5×10-8C

2a = 30  mm = 0..0.3 m and E = 106 NC-1

Torque acting on an electric dipole placed in an uniform electric field,

τ=pEsinθ

For maximum torque, θ = 900

  τmax=pE=E(q×2a)

=106×5×10-8×0.03

=1.5×10-3 N-m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring