Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An electric field is acting vertically upwards. A small body of mass 1 gm and charge  -1μC  is projected with a velocity 10 m/s at an angle 450 with horizontal. Its horizontal range is 2m then the intensity of electric field is : (g = 10 m/s2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

20,000 N/C   

b

10,000 N/C 

c

40,000 N/C   

d

90,000 N/C

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

As charge is negative and the electric field is vertically upwards the total force acting on the charge is vertically downwards. 
 Hence the net acceleration downwards is g+qEm
R=V2sin2θg+qEm=V2g+qEmθ=45o

R=10010+106E103=10+103E=50

E=40×103  N/C

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring