Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An electric iron draws a current of 15A from a 220 V supply. What is the cost of using iron for 30 min everyday for 15 days if the cost of unit (unit=1kwhr)  is 2 rupees

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Rs. 49.5

b

Rs. 60

c

Rs. 40

d

Rs. 10

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

i=15A,  V=220v

t=30min=1/2hr for 15 days

P=V×I

W=P×t=220×15=3300W×1/2×15

=24.75kwh

cost of 1 kwh=2RS=24.75×2=49.5Rs

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
An electric iron draws a current of 15A from a 220 V supply. What is the cost of using iron for 30 min everyday for 15 days if the cost of unit (unit=1 kwhr)  is 2 rupees