Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An electric pump on the ground floor of a building takes 10 min to fill a tank of volume 30 m3 with water. If the tank is 60 m above the ground and the efficiency of the pump is 30% then how much electric power is consumed by the pump in filling the tank? Take g = 10m/ s2 (in Kw)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 100.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Total mass of water to be lifted up is,
m=30m3×1000kg/m3=3×104kg
Work done against gravity to lift this much water to a height of 60 m
W=mg×h=3×104×10×60=1.8×107J
Work done by pump is, W1=W0.3=6×107J
Required power of pump is,
P=W1t=6×107600W=100KW

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring