Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An electromagnetic wave travelling in the X – direction has a frequency of 2×1014Hz and electric field amplitude of 18 V/m .From the option given below, which one describes the magnetic field for this wave ?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Bx,t=9×108Tj^sin2π1.5×106x2×1014t

b

Bx,t=3×108Tj^sin2π1.0×106x2×1014t

c

Bx,t=9×108Ti^sin2π1.5×108x3×1014t

d

Bx,t=6×108Tk^sin2π0.6×106x2×1014t

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

f=2×1014Hz ,          C=E0B0

E0=18V/m  ,       B0=E0C

=183×108=6×108T

C=fλ

λ=cf1λ=fc=2×10143×108

23×106=0.6×106

B=B0kΛsin2πxλft

=6×108ksin2π(0.6×1062×1014t)

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring