Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An electron gun G emits electrons of energy 2keV travelling in the + ve   X-direction. The electrons are required to hit the spot of S where GS = 0.1m, and the line GS makes an angle of 60º v with the x-axis an shown in figure. A uniform magnetic field B parallel to GS exists in the region outside the electron gun. The minimum value of B needed to make the electron hit S is

Question Image

 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

6.0×103T

b

7.23×103T

c

4.73×103T

d

9×103T

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

K=2Kev=2×103×1.6×1019J Gs=0.1m pitch θ=60° q=1.6×1019c m=9.1×1031kg PitchGs=v11T Gs=vcosθ2πmBq 12mv2=K v=2Km Gs=2Kmcosθ2πmBqB=2Km2mcosθ2πBqB=2Kmcos60°2πGsqB=2Km122πGsqB=2KmπGsqB=2×2×103×1.6×1019×9.1×1031×3.140.1×1.6×1019B=4.73×103T 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring