Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An electron is projected is in figure at a speed of 6 × 106 ms–1 at an angle of 450; E = 2000 Vm–1 directed upward, d = 3cm and l =10cm. Will the electron strike either of the plates?
Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Upper plate

b

Lower plate

c

Lower plate at the edge

d

No where

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 Range =u2sin2θa=u2a=36×1012×9.1×10311.6×1019×2000=10.1cm

Max height reached:

H=u2sin2θ2a=6×1062×1222×3.2×10159.1=0.025 m=2.5 cm

Since max height reached by electron is less than the separation between the plates, it will not strike the upper plate.

Hence, it will touch the lower plate at the edge.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring