Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An electron is taken from point A to point B along the path AB in a uniform electric field of intensity  E=10  Vm1. Side AB = 5 m, and side BC= 3 m. Then, the amount of work done on the electron by us is 

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

-50 eV

b

-40 eV

c

50 eV

d

40 eV

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 WAB=WAC+WCB

WCB should be zero, because in moving from C to B, we always move perpendicular to filed. Hence, force applied by field and displacement will be at 900.

WAC=e(VCVA)

VCVA=E×AC=10×4=40

WAC=e×(40)=40e

So WAB=40  eV

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring