Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An electron moves with speed 2×105m/s along the positive x-direction in the presence of a magnetic induction 

B=i^+4j^-3k^ (in tesla).The magnitude of the force experienced by the electron (in newton) is (charge on the electron =1.6×10-19C

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.18×10-13

b

1.28×10-13

c

1.6×10-13

d

1.72×10-13

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

v=2×105i^ and B=(i^+4j^-3k^)

F=q(v×B)=-1.6×10-19(2×105i^)×(i^+4j^-3k^)

=-1.6×10-19×2×105[i^×i^+4(i^×j^)-3(i^×k^)]

=-3.2×10-14[0+4k^+3j^]=3.2×10-14(-4k^-3j^)

|F|=3.2×10-14×5=1.6×10-13N

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring