Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An element crystallizes into a structure which may be described by a cubic type of unit cell having one atom on each corner of the cube and two atoms on one of its diagonals. If volume of this unit cell is 24 × 10-24 cm3 and density of the element is 7.2 g/cm3, the number of atoms present in 200 g of the element is 3.4×10a, the value of a is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given that, total number of atoms per unit cell,

Z =  1 + 2  = 3 atoms

 Volume of unit cell =24×1024cm3

Density of the element = 7.2 g/cm3

 We know, density, ρ=Z× Atomic mass NA× Volume of unit cell 

 or atomic mass =ρ×NA× Volume of unit cell Z

since 346.9g of element contains =6.023×1023 atoms 

 200 g of element contains

=6.023×1023×200346.9=3.47×1023 atoms 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring