Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An element forms a body centered cubic (bcc) lattice with edge length of 300 pm, If the density of the element is 7.2gcm3,the number of atoms present in 324g of it approximately is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

6.66×1024

b

6.66×1023

c

3.33×1024

d

3.33×1023

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Volume of bcc unit cell = 300 pm

=(300×1010cm)3=27×1024cm3

Volume of 324 g of the element =MassDensity

=324g7.2gcm3=45cm3

For a bcc structure, number of atoms per unit cell = 2

So, number of  atoms = Totalvolumevolumeofaunitcell

=2×4527×1024=333×1024

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring