Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An element has a body – centred cubic structure with cell edge of 288pm. The density of element is 7.2 g/cc. How many atoms are present in 208g of the element?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

24.1×1023

b

2.41 × 1023

c

24.1 × 1025

d

26.1 × 1023

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Volume of unit cell =(288 pm)3=(288×10-10cm)3                                 =2.389×10-23 cm3 Volume of 208 g of the element =MassDensity= 208 7.2=28.89cm3     Number of unit cells =Total VolumeVolume of a unit cell=  28.892.389×10-23                                  =12.09×1023      For a BCC structure, number of atoms per unit cell =2    Number of atoms present in 208 g =              No. of atoms per unit cell × No. of unit cells=2×12.09×1023                                                                                       =24.18×1023

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring