Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An element  M crystallises in a body centred cubic unit cell with a cell edge of 300 pm . The density of the element is 6.0 g cm-3. The number of atoms present in 180 g of the element is ___________×1023

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 22.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

M is body centred cubic , Z=2 

Let mass of atom of M is A

Edge lenght  = 300 pm 

Density  = 6g/cm3 

 6g/cm3=Z×A300×10-103=2×A27×10-24 A=81×10-24g Atomic mass =48.6g Mole in 180g 18048.6=3.7 moles  Atoms of M = 3.7×6×1023 =22.22×1023 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring