Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An engine approaches a hill with constant speed and where it is at a distance of 1 km blows a whistle whose echo is heard by the driver after 5 seconds. If the speed of the sound is 340 ms1. The speed of the engine is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

40 ms1

b

172 ms1

c

340 ms1

d

60 ms1

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The distance between hill and the engine = 1000m 
echo = 5s
speed of sound = 340 m/s
 

Question Image

Initially the engine is at  A point when it is received the echo engine is at B point.
2000d=340×5d=300m
Distance traveled by the engine in 5s is 300
Speed of the engine =3005
=60 m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
An engine approaches a hill with constant speed and where it is at a distance of 1 km blows a whistle whose echo is heard by the driver after 5 seconds. If the speed of the sound is 340 ms−1. The speed of the engine is