Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An engine is attached to a wagon through a shock absorber of length 1.5m. The system with a total mass of 40,000 kg is moving with a speed of 72 kmh1  when the breaks are applied to bring it to rest. In the process of the system being brought to rest, the spring of the shock absorber gets compressed by 1.0m. If 90% of energy of the wagon is lost due to friction, spring constant is _____ × 10 5 N/m  

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 16.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Given, Mass of engine-wagon system, m=40,000kg

Velocity, V=72×5/18=20m/s   

K.E= 1 2 m v 2 = 1 2 ×(40,000)× (20) 2 =8000000J  

As 90%K.E of the system lost in friction, only 10% is transferred to spring. 12Kx2=10100×8000000

12×K×1×1=800000 
K=16×105N/m    

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring