Q.

An ice cream vendor bought 48 orange-bars at Rs.4 each and 25 vanilla cups at Rs.9 each. He spent Rs.3 on storage. If he sold all the orange-bars for Rs.240, all the vanilla cups for Rs.200, and the remaining ice for Rs.1. Find his net loss or gain.


see full answer

Start JEE / NEET / Foundation preparation at rupees 99/day !!

21% of IItians & 23% of AIIMS delhi doctors are from Sri Chaitanya institute !!
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Gain of Rs.21

b

Loss of Rs.21

c

Gain of Rs.20

d

Loss of Rs.20 

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Detailed Solution

Concept-
In order to answer this question, we will first determine the cost of 48 orange bars and 25 vanilla cups. then determine the ice cream's total selling price and total cost price. So, apply this idea to the problem at hand in order to find a solution.
Cost price of the orange bars is = https://lh6.googleusercontent.com/Caw3waSQnnPSBQ2spYRSjFM155phLSTmljQss_KT25ve9M7uaK-MhHMPKCvO81U8qBKv8l_-zZdN5Wqfk0FPIwXkUMVPsNfH13wai2733tdiykMGuhn60J8KUlih1kFriSPJW7QFb9989g-wrj3-NACost price of the vanilla cups is = https://lh3.googleusercontent.com/P9rfC6ZrN0bsbH14f59QfrKSN26fRHHYbfDg4-LEF6MK-zNQLIUP88-KaRv2F8GTaaNerTFaNPB9gVvtpfYlyyjUuncDfAfqghaADVf4PasiCOCnKf1t-csHlnIw4liHowjUMCV_5BaOarF4UgR1xQStorage costs came to Rs. 3
Total cost price is now = the price of orange bars + the price of vanilla cups + the cost of storage
Total CP = https://lh3.googleusercontent.com/HjRQCKIDvrbGDFqgznMFXQ5iHokeEh8ePxxO7sBj7F471ytz1-M6l86hqT8uAgFZ7nCj84JDg6X4LoDoL6FzhOLoMdCNvC2X5WzfcqPW8lJy4PnMOQBYqr8Fujtz4B5PEHH8vxNHzOxyghivqOvhMQ                       https://lh3.googleusercontent.com/KZMwIt8Hnko7RDlPFP5f80RtEORQJ0sAbyhqmYXG2MvBkuJR1Eej3X_UEvzf4kg-Y3noTvOHWa95QdCmHp_GPtHz0OjkFHb5xCAl4ZuO9NHNbRFOao3M8zxuUMda6fvaw33HAuACNnHFgVkT5q9UQwTotal Selling price = https://lh4.googleusercontent.com/aqCUau5rhcpYO6Tgg_W0Gl6KCiXKYQ-Nh1B-NR4Anybof2DD6kjYWBbnQaibnPCqgCvbfK4Mrpwll6Ve5r2_N3Jjw5LXDz3VZGJMsYUkpOUYYzMh1fWUeBLLLONz10TCVkfw3ZSXNkshDSwXsnHwswThere is a net gain because the overall selling price is higher than the entire cost price.
Gain = total SP - total CP
https://lh5.googleusercontent.com/ryQSFqTA_XXnT9kVuMZbeR0tJ23dqp26rEx4zGiDnGe4WVeJnd0URa7rEJzxjNVMI8LWlnnRwPQEg-xdK-Iqk4gHDhROIK7XrQikt8O6U2GcoUe6WM_CEJ-ol1_MFDBY8Y6B3JXTO-MEd4ijCo884QHence, the correct answer is option 1) Rs.21
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon