Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An ice cube of size a = 10 cm is floating in a tank base are A=50cm×50cm partially filled with water. The change in gravitional potential energy, when the ice melts completely is density of ice=900 kg/m3

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

-0.045 J

b

-0.016 J 

c

-0.24 J 

d

-0.072 J 

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The ice cube has a volume of 0.001 m3, making its mass 0.001×900=0.9kg

Therefore, when the ice melts and turns into water, the volume will be 0.91000=0.0009m3

As a result, the excess volume of the cube above the water was equal to  0.0010.0009 = 0.0001m3
The change in potential energy will apply to the amount that was outside the water since the ice will fit into the volume that was inside the water once it has melted. The part has a height of 0.00010.001=0.01m

Now, P=Aρgh22 is the potential energy for a rectangular slab of height h and area A.

Using the parameter values, we obtain

P=0.01×900×9.8×0.0122=0.045

Hence the correct answer is -0.045J.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring