Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An ideal gas has a specific heat at constant pressure Cp=5R/2. The gas is kept in a closed vessel of volume 0.0083 m3 at a temperature of 300 K and a pressure of 1.6×106Nm2. An amount of 2.49×104J of heat energy is supplied to the gas. Calculate the final temperature and pressure of the gas.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.8×104 N/m2

b

675 K

c

3.6×106Nm2

d

750 K

answer is A, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

n=PVRT=1.6×106×0.00838.3×300=163 mole 

Now CpCv=R, therefore Cv=CpR=5R2R

=3R2

When heat energy Q is supplied to the gas, the increase T in its temperature is obtained form the relation 

      T=QnCv=2.49×10416/33×8.3/2K =375 K

 Final temperature T=300+375=675K. Since the gas is kept in a closed vessel, its volume remains constant. Hence the final pressure P' is obtained form the relation  

PT=PTP=P×PT=1.6×106×675300=3.6×106Nm2

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring