Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An inclined plane making an angle of 300 with the horizontal is placed in a uniform horizontal electric field 200NC as shown in the figure. A body of mass 1kg and charge 5mc is allowed to slide down from rest at a height of 1m. If the coefficient of friction is 0.2, find the time taken by the body to reach the bottom [g=9.8m/s2,sin300=12,cos300=32]

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.42s

b

1.3s

c

0.92s

d

2.3s

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The force on the charge due to electric field, Fe=qE=5×103×200=1N
Normal reaction N =  mgcos300+qEsin300
 =1×9.8×32+1×129N
Acceleration of the particle a=mgsin300qEcos300μNm
=1×9.8×121×320.2×91=2.33m/s2

Now, S=Ut+12at2

1sin300=0+12×2.33×t2        t=42.331.3sec

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring