Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An inductor 20 × 10–3 henry, a capacitor 100μF and a resistor 50Ω are connected in series across a source of emf V = 10 sin 314t. Find the energy dissipated in the circuit in 20 minutes. If resistance is removed from the circuit and the value of inductance is doubled, then find the variation of current with time in the new circuit.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

951 J, 0.52 cos 314 t

b

951 J, 1.52 cos 315 t

c

851 J, 2.52 cos 412 t

d

751 J, 2.55 cos 215 t

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

E=Vrms irms cosϕtE=V22zRztE=V2R2z2tz=R2+ωL1ωc2 = 56.16Ω E=102×502×56.162×20×60 = 951 J

 When R removed :

cosϕ=Rz=0ϕ=π2

z=XCXL=1ωCω(2L) = 19.28 ohmi=10Zsin(ωt+ϕ)i=1019.28cosωt (ϕ=90)i=0.518cos314t

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring