Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An irregular shaped body of mass 250g is put in a Eureka can and water displaced is collected in a measuring cylinder in which water is already at mark 20 cm3. Now the water level rises to 60 cm3.  The Volume of body is [[1]] cm3 and density is [[1]] kg/m3.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 40 ,6250.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

To employ Archimedes' principle, keep in mind the idea of the Archimedes principle and recognize the supplied values. Using the formula for density, calculate the body's density after determining the body's volume, i.e., water rises = the body's volume.

The volume of body V =changes in water levels 

V=60-20=40cm3

Density of body ρ=mv=25040=6.25gm/cm3

Alsoρ=6.25×1000=6250kg/m3

Hence, the correct answer is 40cm36250kg/m3.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring