Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An LCR circuit has L=10mH,R=3Ω and C=1μF connected in series to a source of 15cosωt V. Calculate the current amplitude and the average power dissipated at a frequency that is 10% lower than the resonance frequency.

 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Current amplitude 0.22 A, Average power dissipated 1.23 W

b

Current amplitude 0.102 A, Average power dissipated 2.45 W

c

Current amplitude 0.12 A, Average power dissipated 0.458 W

d

Current amplitude 0.704 A, Average power dissipated 0.743 W

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

As here,
ω0=1LC=110-2×10-6=104rad/s so ω=ω0-10100ω0=910ω0=9×103rad/s and hence, XL=ωL=9×103×10-2=90Ω, So, XC=1ωC=19×103×10-6=111.11Ω and hence, Z=R2+XL-XC2=32+(-21.11)2, i.e., Z=9+445.63=21.32Ω and as here v=15cosωt, i.e., VM=15 V IM=VMZ=1521.32=0.704 A  

The average power dissipated,
Pav.=VrmsIrmscosϕ=Irms×Z×Irms×RZ

i.e.,   Pav.=Irms2R=12I02R   as  Irms=I02    
so,
PavD=12×(0.704)2×3=0.743 W

 



 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring