Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An LCR series circuit with  100Ω   resistance is connected to an a.c. source of r.m.s. voltage  200 V  and angular frequency  300 rad/sec. When only the capacitance is removed, the current lags behind the voltage by  60. When only the inductance is removed, the current leads the voltage by 60 . Calculate the r. m. s. current (in ampere) in the LCR series circuit. 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 2.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

When capacitance is removed, the circuit contains only inductance and resistance. Phase difference  θ  between the current and voltage is then given by  tanθ=(ωL/R), or,  ωL=Rtanθ=100tan60
When the circuit contains only capacitance and resistance, the phase difference between the voltage and current is given by  tanϕ=1RCω
                   1Cω=Rtanϕ=100tan60
The impedance of the LCR circuit is given by
 
 Z=R2+(ωb1ωc)2    =R2+(100tan60100tan60)2=R=100Ω
The r.m.s. current is given by  I=VR=200100=2 A
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring