Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An N - P - N transistor is connected in common - emitter configuration in which collector supply is 8V and the voltage drop across the load resistance of 800Ω connected in the collector circuit is 0.8V. If current amplification factor is 25/26 (If the internal resistance of the transistor is 200Ω ), the collector-emitter voltage, voltage gain and power gain are respectively.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5.2V, 1.86, 3

b

6.2V, 186, 5.5

c

7.2V, 3.86, 3.698

d

8.2V, 4.91, 3.15

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The circuit arrangement is shown in figure

Question Image

collector current IC= Voltage drop across RLRL
=0.8800=103amp
Now VCE  = 8 - 0.8 = 7.2 volt
Current gain β=ICIB (or2526=103IB
 IB=2625×103=1.04×103amp
Voltage gain = βRLRC
=2526×800200=10026=3.846
Power gain = =β2RLRC=25262×800200
=25262×4=3.698

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring