Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An object 5 cm in size is placed at a distance of 20 cm from the concave mirror of focal length 15 cm. At what distance from the mirror should a screen be placed to get a sharp image also find the nature of image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

V=60cm

b

V=30cm

c

V=40cm

d

V=40cm

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Object, h=±5.0cm

Object distance, u=20.0cm

focal length, f=15.0cm

Image distance, V=?

Image size, h1=?

We know the mirror formula, 1v+1u=1f

1v=1f1u

=(115)+(120)=160=60cm

The screen should be placed at 60 cm from the mirror. The image is real

magnification

m=h1h=vu=6020=3

Height of the image, h1=mh=(3)×5=15cm

The image is inverted and enlarged.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring