Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An object and a concave mirror of focal length f = 10 cm both move along the principal axis of the mirror with constant speeds. The object moves with speed V0= 15 cms-1 towards the mirror with respect to a laboratory frame. The distance between the object and the mirror at a given moment is denoted by u. When u = 30 cm, the speed of the mirror Vm is such that the image is instantaneously at rest with respect to the laboratory frame, and the object forms a real image. The magnitude of Vm is ____cms-1.
Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 3.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail
Question Image

We can solve by using
1v+1u=1f
Magnification m=12
V0m2+Vi=1+m2Vm
Given that Vi=0
1514+0=1+14VmVm=3 cm/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring