Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An object is projected at an initial velocity of u=10m/s  at angle of θ= 45 0  with the horizontal surface. At the highest point of the path of the projectile, the object breaks into two parts of mass ratio 1:3. The lighter part comes to momentary rest just after the break. Find the separation between the points of landing of lighter and heavier parts. g=10m/ s 2  

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5 m

b

5 3 m   

c

20 3 m  

d

20 m

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Just after the impact, the heavier part must have horizontal momentum. Hence, both the parts must have same time of flight and reach the horizontal surface simultaneously. As the parts land, centre of mass follows the origin parabolic path.
C.M. must divide the line joining in the inverse ratio of masses.
mR/2=3mx 
x=R/6=16102×sin2×4510=5/3 m 
   Separation between the parts =R2+|x|=102+53=203m 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring