Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An object of mass 10 kg is released from rest in a liquid. If the object moves a distance of 2m while sinking in time duration of 1s,  then the mass of the liquid displaced by the submerged object is (Acceleration due to gravity  =10ms2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4 kg 

b

3 kg 

c

5 kg 

d

6 kg 

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

s=12at2    2=12a12      a=4m/s2

mgFb=ma    Fb=mgma

=10×1010×4=60=6kgweight

 mass of liquid displaced 6 kg 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
An object of mass 10 kg is released from rest in a liquid. If the object moves a distance of 2m while sinking in time duration of 1s,  then the mass of the liquid displaced by the submerged object is (Acceleration due to gravity  =10 m s−2)