Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An object of mass 4 kg is moving along X-axis such that its position x varies with time t as x2 = 16t3, with r in meter and t in sec. Work done from t = 3sec to t = 5sec is: 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

312 J

b

296 J

c

144 J

d

176 J

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

At t=3s,v12=36(3)=108 and t=5s,v22=36(5)=180
Work done = =12mv2212mv12=12(4)(180)12(4)(108)=144J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
An object of mass 4 kg is moving along X-axis such that its position x varies with time t as x2 = 16t3, with r in meter and t in sec. Work done from t = 3sec to t = 5sec is: